DOPASUJ OFERTĘ DO SWOICH OCZEKIWAŃ
CV – dlaczego jest konieczne w procesie rekrutacji?

Wiele osób planujących swoją pracę w Niderlandach, zapomina o tym, że warunkiem niezbędnym jej otrzymania jest przedstawienie swojego CV. Dlaczego jest ono tak ważne w procesie rekrutacji? Jak przygotować je, by zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia? Jakie elementy należy zawrzeć w CV, a jakie można pominąć? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

CV – dlaczego go wymagamy?

CV to nie tylko Twoja wizytówka, ale także informacja dla rekrutera o tym, czym zajmowałeś się zawodowo, zanim zgłosiłeś się do pracy przez SBA Flex. Dzięki niemu możesz się nie tylko pochwalić swoimi osiągnięciami, ale dajesz nam szansę zweryfikowania Twoich wcześniejszych doświadczeń zawodowych. CV to dokument, w którym w lapidarnej formie przedstawiasz miejsca, w których pracowałeś oraz prezentujesz informacje o swoich umiejętnościach oraz certyfikatach. Co więcej, to właśnie w CV podajesz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, bez której nie możesz formalnie brać udziału w procesie rekrutacyjnym. 

Przygotowanie CV to dla nas również znak, że zależy Ci na pracy (wszak przecież podejmujesz się trudu napisania tego dokumentu).

Jeśli Twoje CV to tzw. tabula rasa – czysta karta i nie masz żadnego doświadczenia, zrozumiemy. W takim wypadku przedstaw w nim swoje mocne strony, umiejętności lub kursy i szkolenia, które ukończyłeś. To również ważna informacja dla rekrutera.

CV – czego nie warto zamieszczać w CV?

Interesują nas Twoje umiejętności, certyfikaty oraz doświadczenie, dlatego nie musisz podawać informacji o Twoim stanie cywilnym czy liczbie posiadanych dzieci. Miejsce urodzenia też nie jest konieczną informacją, ale oczywiście nie popełnisz błędu umieszczając ją w swoich dokumentach.

Wpisuj także ostatnie (ewentualnie 2 ostatnie) uzyskane wykształcenie. Jeśli piszesz, że ukończyłeś np. technikum, nie ma sensu pisać o tym, że uczęszczałeś do szkoły podstawowej. 

CV – jakie informacje ułatwią proces rekrutacji?

Jeśli chcesz przyspieszyć swój proces rekrutacji, możesz w swoim CV umieścić następujące informacje:

– opis pełnego doświadczenia oraz certyfikaty – dokładna informacja o poprzednich pracodawcach, wypełnianych obowiązkach i okresie zatrudnienia jest bardzo ważna. Pominięcie pewnych punktów może być zastanawiające dla bezpośredniego klienta, do którego trafi Twoje zgłoszenie;

referencje – jeśli wyrażasz zgodę na sprawdzenie opinii na Twój temat w zakładach, w których pracowałeś, mile widziane jest wpisanie informacji do kogo można się zwrócić o referencje z poprzednich miejsc pracy;

data urodzenia  – w niektórych holenderskich zakładach pracy obowiązują stawki wiekowe, czyli tzw. wiekówka, dlatego od tego, ile masz lat zależy jaką wypłatę będziesz otrzymywać;

miejsce aktualnego pobytu – nie chodzi o dokładny adres, ale o podanie miejscowości, w której mieszkasz. Jeśli np. przebywasz już w Niderlandach to dla nas sygnał, że jesteś dyspozycyjny od zaraz.

Doświadczenie i certyfikaty

Jeśli posiadasz szerokie doświadczenie w wielu dziedzinach, ale aplikujesz na jedną konkretną ofertę, skup się raczej na tym, by tak wyprofilować swoje CV, by pokazać siebie jako specjalistę w tej pracy. Aplikujesz na stanowisko operatora EPT? Masz doświadczenie w tym obszarze oraz certyfikat? Świetnie, koniecznie wpisz tę informację w swoim CV. Możesz to zrobić tworząc dwie kategorie w swoim CV: Doświadczenie, Certyfikaty. Podaj również czas, w którym wykonywałeś swoje obowiązki.

W swoim CV możesz także poinformować o tym, że chcesz zdobyć konkretny certyfikat. Na wielu stanowiskach stwarzamy możliwość zdobywania tego typu uprawnień. Wykorzystaj to.

Zostaw kontakt do siebie

Nie zapomnij o tym, by w CV zawrzeć informację o formie kontaktu z Tobą. Podaj adres e-mail lub numer telefonu, aby rekruter miał szansę odpowiedzieć na Twoje zgłoszenie. Pamiętaj, by podane dane kontaktowe były aktualne. 

Wpisując w CV e-mail, do którego już dawno zapomniałeś hasła lub numer telefonu, którego używasz bardzo rzadko, tracisz swoje szanse na kontakt z rekruterem i szybkie znalezienie pracy.

Obecnie pracujesz i obawiasz się, że nie odbierzesz telefonu w trakcie pracy? Możesz dopisać w CV informację, np.:

Preferowany kontakt telefoniczny po 12.

W takiej sytuacji umówimy się z Tobą na konkretną porę lub wyślemy SMS z prośbą o kontakt w dogodnym terminie.

Szukasz pracy w konkretnym regionie? Powiadom nas o tym!

Masz prywatne zakwaterowanie i szukasz pracy blisko niego? Możesz nas o tym powiadomić wpisując w CV zwrot:

Regiony, w których chciał(a)bym podjąć pracę: Tilburg, Waalwijk

Nie jest to oczywiście obowiązkowe, ale z pewnością skróci proces rekrutacji. Rekruter posiadając konkretną informację o tym, w jakiej okolicy szukasz pracy, przygotuje dla Ciebie oferty spełniające to kryterium. 

Znajomość języka obcego w CV

W wielu naszych ofertach pracy, wymagamy przynajmniej komunikatywnej znajomości języka angielskiego (poziom A2/B1). Dlatego nie zapomnij o dodaniu informacji o językach w swoim CV. Opisując swój poziom, możesz skorzystać ze skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, gdzie stosuje się oznaczenia od A1 do C2. Jeżeli nie jesteś w stanie go określić, sklasyfikuj swój poziom słownie wskazując np., że jesteś w stanie porozumieć się odnośnie kwestii życia codziennego.

Dobrym pomysłem na przedstawienie swoich umiejętności w praktyce jest stworzenie CV od razu w języku angielskim. To wiele ułatwi, np. rekruterom w holenderskich firmach, którym przedstawimy Twoją kandydaturę. 

Nie spełniasz wszystkich warunków podanych w ogłoszeniu?

Nie zniechęcaj się, gdy nie spełniasz wszystkich warunków podanych w konkretnej ofercie. CV zawsze możesz do nas wysłać. Jeśli w swoim CV dodasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych (o której w dalszej części artykułu) także w przyszłych procesach rekrutacji, Twoje CV zostanie u nas i jeśli znajdziemy coś bardziej pasującego do Twojego profilu kandydata, z pewnością Cię o tym poinformujemy. 

Jak to mawiał Wayne Gretzky: „Pudłujesz 100% strzałów, jeśli w ogóle ich nie wykonujesz”.

Nie zapomnij o klauzuli w CV

Bez Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych nie będziemy mogli się z Tobą skontaktować. Dlatego zadbaj, by w dokumentach aplikacyjnych znalazła się poniższa formuła:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez agencję pośrednictwa pracy SBA Flex w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko”. 

Tu możesz wskazać konkretną nazwę stanowiska, o które się ubiegasz, np. magazyniera, order pickera, pracownika w zakładach przetwórstwa mięsnego.

Powyższe oświadczenie to zgoda na udział w jednej, konkretnej rekrutacji. Jeśli chcesz brać udział w pozostałych rekrutacjach powinieneś dodać także:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie przyszłych procesów rekrutacyjnych”.

Powyższe klauzule są zgodne z przepisami RODO. W myśl tego rozporządzania nie ma obowiązku umieszczania w ich treści podstawy prawnej. Klauzula może być napisana prostym językiem. To Ty musisz mieć świadomość, na co się zgadzasz. Wystarczy, że oświadczenie spełnia warunki przewidziane w RODO. 

Jeśli chcesz, możesz także skorzystać z formuły zawierającej odwołanie do podstawy prawnej:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO”).

Jeśli chcesz być brany pod uwagę również w kolejnych procesach rekrutacyjnych i chcesz skorzystać z bardziej rozbudowanej klauzuli możesz dopisać informację o przyszłych procesach rekrutacji. Pełna zgoda na udział w wielu procesach rekrutacji:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu tej oraz przyszłych rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO))”.

Masz pytanie odnośnie procesu rekrutacji? Skontaktuj się z nami.