DOPASUJ OFERTĘ DO SWOICH OCZEKIWAŃ
Holenderskie zwyczaje, które mogą Cię zaskoczyć

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś od znajomych albo rodziny, że w Niderlandach ludzie zachowują się w nieco odmienny sposób nic w Polsce. Legend narosłych z tego powodu, np. o przyjęciach, na których podano jeden talerz przekąsek na kilkadziesiąt osób, jest co nie miara. My postanowiliśmy przyjrzeć się charakterystycznym zachowaniom Holendrów, które mogą wydawać się dziwne, gdy pierwszy raz przyjedziesz do Niderlandów w celach zarobkowych, turystycznych lub towarzyskich. Do niektórych zaskakujących zwyczajów podejdź na pół-serio. W końcu nikt nie będzie miał Ci za złe, że swoje ulubione frytki zjadasz – jak na Polaka przystało – z ketchupem. Zaczynamy.

Nowa praca w Niderlandach i odwiedziny u nowych znajomych

Za Tobą pierwsze dni w nowej pracy w Niderlandach? Pracujesz razem z Holendrami jako order picker, pracownik działu ekspedycji albo np. zdobyłeś zatrudnienie w zakładach mięsnych? Twoi holenderscy znajomi zaprosili Cię do siebie na obowiązkową kawę i JEDNO ciasteczko? To świetnie. Pomożemy Ci przygotować się do tego spotkania.

Po pierwsze, nie przychodź niezapowiedziany. Potwierdź swoją obecność na spotkaniu i zadbaj o punktualność, którą Holendrzy bardzo cenią.

Nie podobna przychodzić do kogoś z pustymi rękoma, dlatego obowiązkowo weź ze sobą kwiaty lub butelkę wina.

Gdy wejdziesz do domu nie zdejmuj butów. W Niderlandach nie ma tego typu tradycji. Rękę podaje się tylko przy ważnych spotkaniach i nie codziennie. Nie do pomyślenia jest tu całowanie kobiet w rękę. Na urodzinach należy złożyć życzenia nie tylko solenizantowi, ale także jego bliskim, co w Polsce jest czymś nieznanym.

Będąc gościem w typowym holenderskim domu, zwróć uwagę na ile możesz sobie pozwolić. Według niektórych zgodnie z holenderską tradycją gość może wypić dwie kawy i zjeść jedno ciasteczko. Oczywiście, na szczęście nie wszyscy Holendrzy tego przestrzegają, dlatego Twój nowy znajomy raczej pozwoli Ci zjeść jeszcze drugie, trzecie, a nawet czwarte ciastko. Nie przywiązuj się bardzo do tego powiedzenia, obserwuj sytuację i zachowuj się naturalnie.

Odwiedź toaletę, zwykle umiejscowioną osobno niż łazienka. W typowym holenderskim domu być może nie zaznasz ciepłej wody do mycia rąk w tym pomieszczeniu, ale za to na ścianie znajdziesz kalendarz z zaznaczonymi imieninami domowników, całej rodziny i przyjaciół. Kto wie, być może po dłuższej pracy w Niderlandach i Twoja data imienin dołączy do tego grona?

Praca w Niderlandach – czyli co tu zjeść smacznego?

Owoce i warzywa na śniadanie? Holendrzy nie znają takiego zjawiska! Kanapka z pomidorem to dla nich danie w wersji fit. Za to wielką popularnością cieszą się tu po prostu kanapki z serem. W sam raz do kawy, którą Holendrzy piją hektolitrami.

Obiad jest jedzony nieco później niż w Polsce, zwykle koło 18-19. Jeśli wyskoczycie po pracy w Niderlandach na coś smacznego, przyjrzyj się zwyczajom swoich znajomych. O jednym tylko pamiętaj i nie popełnij tego faux pas dodając na wzór polski do frytek ketchup. Wywoła to zniesmaczenie u Twojego holenderskiego kolegi, który wedle tradycji ten przysmak zjada jedynie z majonezem lub cebulką, ewentualnie stosuje tutaj także sos curry.

Nie zdziw się, gdy na przykład wybierając się do knajpy do mięsa czy lasagne podadzą Ci mus jabłkowy, a zamówione duże piwo będzie miało 250 ml.

W Niderlandach zaskoczy Cię na pewno pieczywo, które jest zupełnie inne niż w Polsce.

Słodycze są tu bardziej słodkie niż w Polsce, a Holendrzy i tak je jeszcze dosładzają. Co ciekawe, podobno zjadają o wiele więcej cukru niż inne nacje, a mimo to zachowują szczupłą sylwetkę. Być może ma to związek z ich drugą miłością – jazdą na rowerze. Niby nikt nie umie się rozdwoić, ale w Niderlandach jest więcej rowerów niż ludzi.

Praca w Niderlandach? Wskakuj na rower!

Lubisz jeździć na rowerze? A może chcesz zadbać o zdrowie przed pracą? Wsiądź na rower! Robią tak niemal wszyscy Holendrzy, dla których to podstawowy środek transportu. Rower już dawno został okrzyknięty pojazdem narodowym. Dla własnego zdrowia i czystszego środowiska, warto wtopić się w ten tłum rowerzystów. Tym bardziej, że na przykład pracując przez naszą agencję pracy SBA Flex możesz otrzymać służbowy rower, którym będziesz dojeżdżać do pracy i z powrotem.

Nie ma na co czekać! Sprawdź nasze oferty i zobacz, gdzie dajemy Ci możliwość korzystania z roweru.