DOPASUJ OFERTĘ DO SWOICH OCZEKIWAŃ
Niderlandy na wakacje

Te wakacje, ze względu na pandemię koronawirusa, będą zupełnie inne. Nie oznacza to jednak, że nie będzie możliwości zwiedzania innych państw, zwłaszcza, gdy przebywamy tam już dłużej w celach zarobkowych. Co przez okres wakacyjny można zwiedzić w Niderlandach? Odpowiadamy na to pytanie.

Eindhoven na urlop

O tym mieście nawet Holendrzy mówią, że znajduje się na końcu świata. Tak naprawdę położone jest w południowej części nad rzeką Dommel. W centrum miasta znajduje się deptak, z zakazem wjazdu samochodów, co ułatwia zwiedzanie pieszym i rowerzystom. Za jedną z najbardziej interesujących atrakcji turystycznych tego regionu należy Eindhoven Muzeum – skansen, w którym można zapoznać się z życiem ludzi epoki żelaza i średniowiecza. Z pewnością przypadnie on do gustu wszystkim miłośnikom historii.

Odnajdują się tu dobrze również wszyscy ci, którzy uwielbiają obserwować gwiazdy. W mieście bowiem znajduje się działające od 1937 roku obserwatorium astronomiczne. Eindhoven to miejsce przyjazne artystom. Tu znajduje się dom rysownika Tonego Smitsa, który w czasie II wojny światowej rysował karykatury nazistów. Będąc w Eindhoven warto odwiedzić także Witte Dame, w którym znajduje się centrum sztuki łączące design, kulturę pop i nowoczesne media. W centrum miasta położone jest Stedelijk Van Abbemuseum, założone w 1936 roku muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej. Znajdziemy tam prawie 3 tysiące eksponatów, w tym dzieła Pabla Picassa.

W Eindhoven odnajdą się także fani Michaela Jacksona, ponieważ w tym mieście stoi jego dwunastometrowy pomnik. Został on postawiony w ramach trasy „HIStory: Past & Present & Future” z inicjatywy samego króla popu.

Holandia na szlaku zamkowym

Czy wiesz, że Niderlandy słyną z wielu pięknych zamków z różnych epok? W niektórych z nich możesz nawet nocować!

Jedną z najciekawszych budowli tego typu jest Kasteel Doorwerth w Doorwerth. Posiadłość została zbudowana w pobliżu Renu w 1260 roku. Wokół zamku narosło wiele legend. Jedna z nich mówi o tym, że budowla jest nawiedzana przez ducha dziewczyny, która zmarła w murach z głodu. Na świat w murach tego zamku przyszedł  w 1964 roku Stephan Brenninkmeijer. Holenderski reżyser opuścił to miejsce 6 lat później.

Nieco młodszy, bo powstały w 1695 roku zamek Huis de Voorst w Eefde z powodu swojej niezwykłej architektury określany jest jako „Wersal Achterhoek”. Od 2015 roku budowla dzięki odrestaurowaniu zyskała drugie życie. Na nowo prowadzone są luksusowe przyjęcia, podczas których można odwiedzać położony nieopodal park w stylu angielskim. Część zamku nadaje się do zwiedzania, a druga została przeznaczona na apartamenty dla gości.

O kolejnym zamku na naszej liście mówi się, że jest ulubionym plenerem dla różnych twórców filmowych, ponieważ bardzo często kręci się tu filmy. Mowa o Kasteel Duurstede położonym w Wijk bij Duurstede, do którego prowadzi most zwodzony. Zamek pochodzi z XIII wieku i dziś pozostały po nim jedynie ruiny, ale ze względu na urokliwy wygląd, doceniony np. przez reżyserów filmowych, warto tu zajrzeć.

Północna Brabancja na wakacje w Holandii

Wiele ofert pracy w Holandii pochodzi właśnie z tego regionu, a zwłaszcza z Waalwijk. Będąc w tym mieście i jego okolicach oprócz zajmowania się obowiązkami zawodowymi, można także pozwiedzać, bo atrakcji jest bardzo wiele.

Park rozrywki De Efteling, uchodzący za największego konkurenta Disneylandu, jest ulokowany między Waalwijk a Tilburgiem. Baśniowy Park, bo tak nazywają go Holendrzy kryje w sobie wiele bajek na żywo, na przykład Jasia i Małgosię, Czerwonego Kapturka, Kopciuszka czy Latający Dywan. Znajduje się tam również wiele rollercoasterów, miasteczko strachów, parowa karuzela, bobsleje, kolejki górskie, wodne organy i wiele innych atrakcji. Wszystko wśród pięknego niderlandzkiego krajobrazu pełnego kwiatów i drzew. Co ciekawe, z roku na rok park się rozrasta o nowe atrakcje.

W okolicach Waalwijk znajduje się także Park Narodowy Loonse en Drunense Duinen z ruchomymi piaskami. To świetne miejsce, aby odetchnąć od zgiełku miasta i odpocząć od pracy.

W okolicach Waalwijk znajdziemy także wiele muzeów. Do najsłynniejszych zaliczyć należy Nederlands Leder & Schoenen Museum.

Kierunek-Tilburg: Holenderska stolica włókiennictwa

Stosunkowo blisko Waalwijk znajduje się Tilburg, w którym Polacy równie chętnie podejmują pracę zawodową. W Tilburgu możemy odkrywać wiele niesamowitych zabytków. Na przykład odwiedzić Heuvelplein, czyli główny, średniowieczny plac miasta. Można znaleźć tam wiele urokliwych kawiarenek, w których możemy odpocząć i napić się ulubionej kawy. W mieście znajduje się również muzeum miejskie, w którym zaaranżowano klasę, do której uczęszczał słynny malarz, van Gogh. Na pobliskim cmentarzu Binnenstad znajdują się gotyckie nagrobki pochodzące z czasów średniowiecznych. Można zobaczyć tu również neoklasyczny kościół Heise Kerk, który zalicza się do rzadkiej grupy waterstaatskerken, czyli holenderskich kościołów powstających w krótkim czasie z pieniędzy instytucji odpowiedzialnych za infrastrukturę wodną w Niderlandach.

Nie należy pominąć również Muzeum Włókiennictwa, które jest poświęcone właśnie tej sztuce. W Tilburgu i w okolicach przez kilkaset lat kwitnął przemysł włókienniczy. W Muzeum mamy szansę zobaczyć maszyny oraz sposoby tworzenia tkanin z wełny w przeszłości i w czasach nam bliższych.

To koniec naszej wycieczki. Co jeszcze chcielibyście zwiedzić w Holandii?